O Pracowni

Medyczne Centrum Diagnostyczne Voxel w Warszawie to placówka świadcząca szeroki zakres usług w dziedzinie diagnostyki obrazowej na najwyższym poziomie. Oprócz wachlarza rutynowych badań tomografii komputerowej TK i rezonansu magnetycznego MR, placówka realizuje specjalistyczne badania narządowe.

Obszarami szczególnego zainteresowania w których pracownia się specjalizuje  to badania:

  • mpMRI gruczołu krokowego (wieloparametryczny rezonans gruczołu krokowego według wytycznych PI-RADS)
  • rezonans magnetyczny piersi
  • ocena endometriozy  w rezonansie magnetycznym

Realizujemy badania w ramach NFZ oraz badania prywatne. 


Jakie badania specjalistyczne wykonujemy

Badanie gruczołu krokowego metodą MR 

Wykonujemy w celu:

  • Określenia stopnia zaawansowania raka gruczołu krokowego – z oceną regionalnych węzłów chłonnych oraz ewentualnego naciekania sąsiadujących struktur.
  • Doboru odpowiedniego rodzaju terapii na podstawie wykonanego badania mpMR.
  • Monitorowania pacjentów z grup niskiego, średniego i wysokiego ryzyka.
  • Oceny gruczołu krokowego u pacjentów po przeprowadzonym leczeniu, u których stwierdza się ponowny wzrost poziomu PSA w surowicy krwi.
  • Dalszej diagnostyki u pacjentów z podejrzeniem obecności raka gruczołu krokowego, pomimo ujemnych biopsji wykonanych pod kontrolą MR.

Badanie piersi metodą MR 3T 

Jest  to  jedna  z  podstawowych  trzech  metod  obrazowych  stosowanych  w  diagnostyce  gruczołu piersiowego. Powinno być wykonywane u kobiet, u których w rodzinie wystąpił rak piersi  lub  stwierdzono  mutacje  genów.  MRI  u  kobiet  po  40-tym  roku  życia  powinno  być wykonywane po badaniu mammograficznym, natomiast u kobiet młodych może być wykonywane jako pierwsze badanie. MR umożliwia wykrycie zmian we wczesnym stadium, które mogą być jeszcze niewidoczne  w innych badaniach obrazowych. Czułość badania rezonansu magnetycznego o polu 3Tw przypadku raka inwazyjnego piersi to około 97%. Badanie MRI dla wykrycia zmian ogniskowych w piersiach musi być wykonane po podaniu kontrastu. Specyficzność badania jest nieco niższa, ale możliwość wykonania obrazowania dyfuzyjnego znacznie zwiększa specyficzność. U kobiet z implantami dla oceny implantów, ich integralności i szczelności wykonujemy badanie MRI bez podania kontrastu, natomiast dla oceny implantów sylikonowych muszą być wykonane specjalne sekwencje umożliwiające ocenę sylikonu.

Środki  kontrastowe  stosowane  w  badaniu  MRI  są  bezpieczne, rzadko  powodują  reakcje alergiczne. Jeśli jest prawidłowy poziom eGRF można je bezpiecznie stosować. • badanie musi być wykonane w  6–12 lub 7 do 14 dniu cyklu w zależności od długości cyklu. Jeśli cykle są nieregularne należy oznaczyć poziom progesteronu we krwi.• jeżeli stosujesz terapię hormonalną wskazane jest odstawienie jej i badanie może być wykonane 6 tygodni po odstawieniu leków. Jeśli jest założona wkładka hormonalnie czynna badanie nie może być wykonane – wynik nie będzie miarodajny.

Według aktualnych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Obrazowania Piersi (European Society of Breast Imaging – EUSOBI) wskazania do wykonania MR piersi obejmują:• nierozstrzygające wyniki metod konwencjonalnych (guzki wykryte w mammografii i/lub USG)• potwierdzony histopatologicznie rak piersi – badanie w celu wykluczenia raka wieloogniskowego lub zmian w drugiej piersi• ocena piersi w przypadku przerzutów o nieznanym punkcie wyjścia• ocena skuteczności leczenia u pacjentek w trakcie chemioterapii• wykluczenie miejscowej wznowy po zabiegu oszczędzającym•  badania  przesiewowe  u  kobiet,  u  których  ryzyko  zachorowania  przekracza  20% (pacjentki z mutacjami genetycznymi podnoszącymi ryzyko wystąpienia raka piersi) oraz z rodzinnym wystąpieniem raka piersi• przedoperacyjna ocena zmiany w piersi• obrazowanie implantów piersi. Środki  kontrastowe  stosowane  w  badaniu MRI  są  bezpieczne, rzadko  powodują  reakcje alergiczne. Jeśli jest prawidłowy poziom eGRF można je bezpiecznie stosować. • badanie musi być wykonane w  6–12 lub 7 do 14 dniu cyklu w zależności od długości cyklu. 

Jeśli cykle są nieregularne należy oznaczyć poziom progesteronu we krwi.• jeżeli stosujesz terapię hormonalną wskazane jest odstawienie jej i badanie może być wykonane 6 tygodni po odstawieniu leków. Jeśli jest założona wkładka hormonalnie czynna badanie nie może być wykonane – wynik nie będzie miarodajny. 

Ocena endometriozy  w rezonansie magnetycznym

Potwierdzanie i lokalizowanie ognisk endometriozy w badaniu MR pozwala na usuniecie przyczyny uciążliwych dolegliwości.

Endometrioza to stan, w którym tkanka endometrium czyli błona śluzowa macicy jest obecna poza jamą macicy. Szacuje się, że ok 15% kobiet w wieku od 15 do 44 lat cierpi na endometriozę – w Polsce to co najmniej 1 milion kobiet. Choroba ta wpływa negatywnie na wiele aspektów Twojego życia, powoduje bóle brzucha, które mogą występować w okresie okołomiesiączkowym i okołoowulacyjnym ale także mogą mieć charakter ciągły. Endometrioza obniża płodność, może powodować ból w trakcie korzystania z toalety i współżycia. Schorzenie to często współistnieje z zaburzeniami funkcjonowania jelit, może powodować zaparcia i wzdęcia.
Nasi eksperci od endometriozy dokładnie oceniają narządy miednicy aby znaleźć przyczynę Twoich dolegliwości.
Badanie rezonansu magnetycznego jest pomocne w ocenie głęboko naciekającej endometriozy, ma bardzo dużą swoistość, jest niezastąpione w diagnostyce ognisk endometriozy w lokalizacjach niedostępnych badaniu USG, odgrywa dużą rolę w ocenie guzów jajników a także w ocenie odpowiedzi na terapię medyczną.
Rezonans magnetyczny jest bardzo dobrą techniką obrazowania w ocenie zaawansowania endometriozy w celu zaplanowania dalszego leczenia, zwłaszcza rodzaju i zakresu planowanego zabiegu operacyjnego.


Zespół 

Elżbieta Stachura

KIEROWNIK ADMINISTRACYJNY

O mnie

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Od 2014 roku  związana z Grupą Voxel. Przez wiele lat doskonaliła swoje umiejętności i zdobywała doświadczenie zawodowe, pracując w dużych prywatnych placówkach medycznych.


Jak dojechać

Dzielnica Warszawa-Mokotów. Pracownia mieści się w Szpitalu Świętej Rodziny, wejście na poziomie -1 od Izby Przyjęć.

Dojazd liniami: 138

Wykonywane badania

  • Tomografia komputerowa
  • Rezonans magnetyczny

Kontakt do pracowni

Adres:

ul. Madalińskiego 25
02-544 Warszawa
Jak dojechać

Rejestracja:

T: (22) 241 86 90
K: 730 750 506
M: mr1.warszawa@voxel.pl
M: tk1.warszawa@voxel.pl

Godziny otwarcia:

Pn-Pt: 8:00-20:00

Aktualności Zobacz wszystkie