Strona główna > Dla Pacjenta > Kontakt

Badanie DaTSCAN

Nowe możliwości diagnostyczne
CHOROBA PARKINSONA
CHOROBA ALZHEIMERA

Umówienie badania

Procedura dla pacjenta

W celu umówienia badania prosimy o wysłanie skierowania na poniższy adres email: 

pet.katowice@voxel.pl

Masz pytania? Zadzwoń  

32 701 24 23
32 701 24 21 (do 15:00)


Opis badania

Zastosowanie diagnostyczne

Badanie DaTSCAN stosuje się do wykrywania utraty komórek nerwowych w obszarze mózgu określanym jako prążkowie, w szczególności komórek uwalniających dopaminę. 

Test ten stosuje się w diagnostyce następujących chorób u osób dorosłych (powyżej 18 lat):

  • zaburzenia ruchowe, takie jak obserwowane w chorobie Parkinsona i innych podobnych schorzeniach w których utrata komórek nerwowych prowadzi do drżenia, zaburzeń chodu i sztywności mięśni. Ponieważ drżenia mogą również występować w drżeniu samoistnym, preparat DaTSCAN stosuje się w celu ułatwienia różnicowania między drżeniem samoistnym, a chorobami związanymi z chorobą Parkinsona. 
  • demencja (utrata funkcji intelektualnych). DaTSCAN stosuje się w celu ułatwienia różnicowania pomiędzy typem demencji określanym jako demencja z obecnością ciałek Lewy’ego, a chorobą Alzheimera. 

DaTSCAN

Jak działa?

Substancja czynna DaTSCAN, joflupan (123I), jest radiofarmaceutykiem. Joflupan wiąże się swoiście ze strukturami na powierzchni zakończeń komórek nerwowych w prążkowiu: obrazuje presynaptyczny wychwyt dopaminy w obrębie struktur istoty czarnej śródmózgowia. 

Zmiany degeneracyjne obserwowane np. w chorobie Parkinsona prowadzą do zniszczenia neuronów dopaminergicznych; powodują zaburzenia gromadzenia znacznika w prążkowiu i jądrach podstawy. 

Technika SPECT i nowoczesne oprogramowanie pozwalają ocenić niedobory funkcjonalne wychwytu dopaminy już we wczesnym stadium choroby.

U pacjentów z chorobą Parkinsona i chorobami pokrewnymi oraz u pacjentów z otępieniem z obecnością ciałek Lewy’ego występuje utrata komórek nerwowych w prążkowiu zawierającym dopaminę. 

Umożliwia to odróżnienie chorób pokrewnych chorobie Parkinsona od drżenia samoistnego oraz demencji z obecnością ciałek Lewy’ego – od choroby Alzheimera. 


Przygotowanie i przebieg badania DaTSCAN

Przed badaniem 

Przed badaniem nie trzeba pozostawać na czczo – można jeść i pić, nie można przyjmować leków i substancji takich jak: 

Bupropion

5 dni przed badaniem

Buspiron 

2,5 dnia przed badaniem

Metylofenidat

15 godzin przed badaniem

Sertralina 

5,5 dnia przed badaniem

Preparaty typu Gripex zawierające efedrynę, pseudoefedrynę 

24 godz przed badaniem

Leki niemające wpływu na przebieg badania to: agoniści dopaminy oraz antagoniści, działający na poziomie postsynaptycznych receptorów dopaminy, pergolid – nie trzeba ich odstawiać.

Czas przebywania w Pracowni od momentu rejestracji do momentu wyjścia do domu, wynosi około 8 – 9 h. Należy uzbroić się w cierpliwość, można zabrać ze sobą wodę do picia, coś do zjedzenia, książkę, czasopismo, tablet etc) 

Po dokonaniu formalności związanych z rejestracją, w ramach przygotowania do badania pacjent otrzyma do wypicia 4 ml płynu Lugola, założone zostanie wkłucie dożylne, przez które po upływie około 1 h od wypicia płynu podany zostanie radiofarmaceutyk, który będzie się wchłaniał około 4 h. 
Dopiero po tym czasie Pacjent będzie poddany badaniu, które trwa około 1 h. 
Po badaniu wkłucie zostanie usunięte, a Pacjent będzie mógł opuścić pracownię. 

Wynik badania można odebrać osobiście w Zakładzie: od poniedziałku do piątku w godzinach – 7:00-20:00 


Działania niepożądane 

Jakie ryzyko wiąże się ze stosowaniem DaTSCAN? 

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem DaTSCAN (obserwowane u 1 do 10 pacjentów na 100) to: nasilony apetyt, bóle głowy, mrowienie na skórze lub pod skórą oraz zawroty głowy. Ryzyko związane z radioaktywnością uważa się za bardzo niskie. 

Przeciwskazania

DaTSCAN nie należy podawać osobom, u których może występować nadwrażliwość alergia na joflupan lub którykolwiek składnik preparatu. Preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży. 


Skierowanie

Refundowane badanie DaTSCAN 

Na refundowane przez NFZ badanie DaTSCAN może skierować lekarz specjalista neurolog lub neurochirurg, posiadający co najmniej 5-cio letnie doświadczenie w leczeniu chorych z parkinsonizmem. 

Skierowanie na badanie może być wystawione z poradni specjalistycznej lub z oddziału po zakończonej hospitalizacji pacjenta. 

Uwaga! 
Nasza placówka MCD Voxel w Katowicach oferuje ponadto możliwość diagnostyki różnicowej u pacjentów z otępieniem a ciałami Lewy’ego i chorobą Alzheimera. 

Scyntygrafia mięśnia sercowego z zastosowaniem 123I-MIBG pozwala ocenić ilościowo zazwojowe unerwienie współczulne serca. W otępieniu z ciałami Lewy’ego unerwienie to jest zmniejszone. Badanie to wykazuje 69% czułość i 87% swoistość w różnicowaniu prawdopodobnego otępienia z ciałami Lewy’ego z prawdopodobną chorobą Alzheirmera. 

Procedura jest refundowana, skierowanie może wystawić lekarz specjalista w dowolnej dziedzinie medycyny. 


Dostępne placówki

Badanie można wykonać w placówkach: