Strona główna > Dla Pacjenta > Kontakt

Badanie DaTSCAN

Nowe możliwości diagnostyczne
CHOROBA PARKINSONA
CHOROBA ALZHEIMERA

Umówienie badania

Procedura dla pacjenta

W celu umówienia badania prosimy o wysłanie skierowania na poniższy adres email: 

pet.katowice@voxel.pl

Masz pytania? Zadzwoń  

32 701 24 23
32 701 24 21 (do 15:00)


Opis badania

Zastosowanie diagnostyczne

Badanie DaTSCAN stosuje się do wykrywania utraty komórek nerwowych w obszarze mózgu określanym jako prążkowie, w szczególności komórek uwalniających dopaminę. 

Test ten stosuje się w diagnostyce następujących chorób u osób dorosłych (powyżej 18 lat):

  • zaburzenia ruchowe, takie jak obserwowane w chorobie Parkinsona i innych podobnych schorzeniach w których utrata komórek nerwowych prowadzi do drżenia, zaburzeń chodu i sztywności mięśni. Ponieważ drżenia mogą również występować w drżeniu samoistnym, preparat DaTSCAN stosuje się w celu ułatwienia różnicowania między drżeniem samoistnym, a chorobami związanymi z chorobą Parkinsona. 
  • demencja (utrata funkcji intelektualnych). DaTSCAN stosuje się w celu ułatwienia różnicowania pomiędzy typem demencji określanym jako demencja z obecnością ciałek Lewy’ego, a chorobą Alzheimera. 

DaTSCAN

Jak działa?

Substancja czynna DaTSCAN, joflupan (123I), jest radiofarmaceutykiem. Joflupan wiąże się swoiście ze strukturami na powierzchni zakończeń komórek nerwowych w prążkowiu: obrazuje presynaptyczny wychwyt dopaminy w obrębie struktur istoty czarnej śródmózgowia. 

Zmiany degeneracyjne obserwowane np. w chorobie Parkinsona prowadzą do zniszczenia neuronów dopaminergicznych; powodują zaburzenia gromadzenia znacznika w prążkowiu i jądrach podstawy. 

Technika SPECT i nowoczesne oprogramowanie pozwalają ocenić niedobory funkcjonalne wychwytu dopaminy już we wczesnym stadium choroby.

U pacjentów z chorobą Parkinsona i chorobami pokrewnymi oraz u pacjentów z otępieniem z obecnością ciałek Lewy’ego występuje utrata komórek nerwowych w prążkowiu zawierającym dopaminę. 

Umożliwia to odróżnienie chorób pokrewnych chorobie Parkinsona od drżenia samoistnego oraz demencji z obecnością ciałek Lewy’ego – od choroby Alzheimera. 


Przygotowanie i przebieg badania DaTSCAN

Przed badaniem 

Przed badaniem nie trzeba pozostawać na czczo – można jeść i pić, nie można przyjmować leków i substancji takich jak: 

Bupropion

5 dni przed badaniem

Buspiron 

2,5 dnia przed badaniem

Metylofenidat

15 godzin przed badaniem

Sertralina 

5,5 dnia przed badaniem

Preparaty typu Gripex zawierające efedrynę, pseudoefedrynę 

24 godz przed badaniem

Czas przebywania w Pracowni od momentu rejestracji do momentu wyjścia do domu, wynosi około 8 – 9 h. Należy uzbroić się w cierpliwość, można zabrać ze sobą wodę do picia, coś do zjedzenia, książkę, czasopismo, tablet etc) 

Po dokonaniu formalności związanych z rejestracją, w ramach przygotowania do badania pacjent otrzyma do wypicia 4 ml płynu Lugola, założone zostanie wkłucie dożylne, przez które po upływie około 1 h od wypicia płynu podany zostanie radiofarmaceutyk, który będzie się wchłaniał około 4 h. 
Dopiero po tym czasie Pacjent będzie poddany badaniu, które trwa około 1 h. 
Po badaniu wkłucie zostanie usunięte, a Pacjent będzie mógł opuścić pracownię. 

Wynik badania można odebrać osobiście w Zakładzie: od poniedziałku do piątku w godzinach – 7:00-20:00 


Działania niepożądane 

Jakie ryzyko wiąże się ze stosowaniem DaTSCAN? 

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem DaTSCAN (obserwowane u 1 do 10 pacjentów na 100) to: nasilony apetyt, bóle głowy, mrowienie na skórze lub pod skórą oraz zawroty głowy. Ryzyko związane z radioaktywnością uważa się za bardzo niskie. 

Przeciwskazania

DaTSCAN nie należy podawać osobom, u których może występować nadwrażliwość alergia na joflupan lub którykolwiek składnik preparatu. Preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży. 


Skierowanie

Refundowane badanie DaTSCAN 

Na refundowane przez NFZ badanie DaTSCAN może skierować lekarz specjalista neurolog lub neurochirurg, posiadający co najmniej 5-cio letnie doświadczenie w leczeniu chorych z parkinsonizmem. 

Skierowanie na badanie może być wystawione z poradni specjalistycznej lub z oddziału po zakończonej hospitalizacji pacjenta. 

Uwaga! 
Nasza placówka MCD Voxel w Katowicach oferuje ponadto możliwość diagnostyki różnicowej u pacjentów z otępieniem a ciałami Lewy’ego i chorobą Alzheimera. 

Scyntygrafia mięśnia sercowego z zastosowaniem 123I-MIBG pozwala ocenić ilościowo zazwojowe unerwienie współczulne serca. W otępieniu z ciałami Lewy’ego unerwienie to jest zmniejszone. Badanie to wykazuje 69% czułość i 87% swoistość w różnicowaniu prawdopodobnego otępienia z ciałami Lewy’ego z prawdopodobną chorobą Alzheirmera. 

Procedura jest refundowana, skierowanie może wystawić lekarz specjalista w dowolnej dziedzinie medycyny. 


Dostępne placówki

Badanie można wykonać w placówkach: