Badanie PET-TK
Badanie PET-TK – pozytonowa tomografia emisyjna połączona z tomografią komputerową – to innowacyjna metoda diagnostyki obrazowej, która pozwala na wykonanie szybkiego, bezbolesnego i bezpiecznego badania ciała pacjenta. Przed badaniem pacjent otrzymuje dożylnie preparat zwany radiofarmaceutykiem, najczęściej jest to 18F fluorodeoksyglukoza – FDG. Izotop promieniotwórczy fluoru zawarty w tym preparacie charakteryzuje się krótkim czasem połowicznego rozpadu dzięki czemu dawka promieniowania jest bezpieczna dla pacjenta.
Metabolizm fluorodeoksyglukozy jest identyczny z glukozą i dużo intensywniejszy w komórkach nowotworowych, niż w komórkach zdrowych, pozwala to na zlokalizowanie i wczesne wykrycie choroby, jeszcze przed uwidocznieniem się zmian strukturalnych. Podczas badania całego ciała jednocześnie wykonywane jest skanowanie PET, przedstawiające wychwyt zgromadzonego w ciele znacznika oraz tomografia komputerowa, obrazująca struktury anatomiczne ciała. Połączenie tych dwóch metod (PET-TK) pozwala na bardzo dokładną ocenę zmian metabolicznych zachodzących w komórkach oraz identyfikację ognisk choroby i określenie ich położenia.
Badanie PET-TK stosowane jest głównie w chorobach onkologicznych, a także w wybranych schorzeniach kardiologicznych i neurologicznych. W niektórych przypadkach nowotworu daje możliwość postawienia ostatecznego rozpoznania, co było trudne na podstawie innych technik obrazowania.
Połączenie metod PET i TK umożliwia obrazowanie zarówno własności anatomicznych jak i czynnościowych badanego narządu, pozwalając na diagnostykę patologii na poziomie komórek, co ma szczególne znaczenie dla identyfikacji wczesnych zmian nowotworowych. Badanie umożliwia lokalizację ogniska pierwotnego niektórych nowotworów, oceny ich zaawansowania, ewentualnie ocenę wznowy procesu chorobowego. W niektórych typach nowotworów daje możliwość oceny skuteczności stosowanego leczenia np. chemioterapii, dzięki temu możliwa jest ewentualna zmiana schematu leczenia. Umożliwia również planowanie radioterapii, przeprowadzanej pod kontrolą PET. Istotną informacją jest możliwość oceny drobnych zmian, które nie są możliwe do zobrazowania za pomocą innych technik radiologicznych.
Badanie PET-TK to innowacyjna metoda diagnostyki obrazowej, która pozwala na wykonanie szybkiego badania ciała pacjenta, umożliwiając:
Wczesną identyfikację zmian nowotworowych
Ocenę zaawansowania choroby nowotworowej
Precyzyjne planowanie przedoperacyjne i leczenia
Monitorowanie leczenia
Wczesne określanie skuteczności leczenia
Najszybsze wykrycie wznowy choroby nowotworowej
Badanie PET-TK jest w pełni finansowane przez NFZ jeżeli Pacjent spełnia określone kryteria (zgodne z Zarządzeniem Nr 67/2011/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 18 października 2011 r. )
Rozpoznana padaczka lekooporna z planowanym leczeniem operacyjnym.
(Zgodnie z załącznikiem nr 4 do Zarządzenia Nr 67/2011/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 18 października 2011 r.)
Obraz metabolizmu glukozy u pacjenta po przebytym udarze mózgu. Widoczny jest zanik metabolizmu glukozy w obszarze przebytego udaru w roku 2005.
Przerzut czerniaka skóry do prawej półkuli mózgu (strzałki wskazują lokalizację zmiany)
Przekrój tomograficzny z badania PET
Przekroje tomograficzne z fuzji obrazów badania PET i TK
Przekrój tomograficzny z badania PET
Przekroje tomograficzne z fuzji obrazów badania PET i TK
Guz okrężnicy
Guz okrężnicy,badanie kontrolne
Badanie kontrolne,zmiana w płucu,prawdopobnie przerzut